Biuletyn Informacji Publicznej
strona główna dziś jest 7 Stycznia, 2013 r, imieniny obchodzą: Lucjan, Julian, Teodor
Warto wiedzieć
Aktualności
Przetargi
Oferty inwestycyjne
Kronika
Publikacje UG Przasnysz
Urząd
Urząd Gminy
Władze
Ogłoszenia
Gmina
Położenie
Historia
°Herb
°Zabytki
Gospodarka
Dane demograficzne
Oświata i kultura
Agroturystyka
Realizowane projekty
Projekty z RPO WM
Projekty z PROW
 
STATYSTYKA
 
 dodaj do ulubionych  mapa serwisu
 galeria     księga gości
 ustaw jako startową
«Zabytki»
Święte Miejsce

Święte Miejsce - miejscowość w sołectwie Grabowo. Wieś ta nosiła nazwę Bartny Borek i znajdowały się tu liczne barcie z pszczołami. Około 1700 roku w koronie rosnącej tu lipy objawiła się Matka Boska, co widziały 3 dziewczyny. W miejscu objawienia znajdowała się studnia wykonana z kłód dębowych łączonych w kwadrat, której woda okazała się być cudowną. Według żywych tu do tej pory legend woda utraciła cudotwórczą moc z chwilą utopienia w studni dziecka. Studnia została zasypana. W wieku XVIII ustawiono na jej miejscu murowaną z cegieł kapliczkę, "ogrójec", otynkowaną, na planie koła.

Kościół wzniesiony na przełomie wieków XIX / XX, rozbudowano w 1950 roku. Pierwotnie była to drewniana kaplica filialna parafii w Przasnyszu, wzmiankowana w 1817roku, we wsi zwanej wówczas Bartny Borek. W 1906 roku ks. Walenty Załuski przyłącza Święte Miejsce z Matką Boską Bartnicką do parafii przasnyskiej. Erekcja parafii nastąpiła w 1908roku, w tym czasie zmieniono również nazwę wsi. Przyczynił się do tego kardynał Kakowski, który pochodził z pobliskich Dębin.

Szczególnie cenny jest obraz umieszczony w ołtarzu głównym pochodzący z XVIII wieku. Przedstawia Matkę Boską Częstochowską stylizowaną na ludowo w srebrnej sukni z 1823 roku. Od prawie trzystu lat kultywowana jest tradycja odpustów a wierni pielgrzymują do Świętego Miejsca w dzień Zesłania Ducha Świętego i Narodzenia Matki Bożej

Bogate

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Anny, murowany, w stylu gotyckim, wzniesiony w I połowie XV wieku.
W 1781 roku ówczesny właściciel wsi Bogate Antoni Narzymski , biskup sufragan pułtuski odnowił swoim kosztem i częściowo przekształcił ówczesny kościół parafialny. Kościół kryty był dachówką , w prezbiterium była posadzka murowana, zaś w nawie kościoła z desek sosnowych. Wnętrze wyposażone było w trzy rzeźbione ołtarze. Ołtarz główny poświęcony był św.Trójcy, drugi św. Annie, trzeci św. Janowi Ewangeliście. Na ścianach wisiały obrazy w kosztownych ramach. Była też rzeźbiona chrzcielnica w kształcie łodzi, a na chórze umieszczone były organy. Zakrystia wyposażona była wystarczająco w szaty, aparaty i sprzęty liturgiczne, srebrną monstrancję z 1724 r., krzyż ołtarzowy z 1743r., rokokowe relikwiarze oraz barokowe lichtarze. Wszystko to świadczyło o zamożności fundatorów i trosce jaką okazywali świątyni parafialnej, zwłaszcza Jakub Narzymski, podkomorzy nurski, późniejszy wojewoda pomorski i biskup Antoni Narzymski, który po śmierci w 1798r pochowany został w podziemiach tutejszego kościoła.
W 1798r. staraniem biskupa Narzymskiego została wybudowana murowana dzwonnica z trzema dzwonami i zegarem. Wokół kościoła był obszerny cmentarz, na którym dokonywano pochówku zmarłych. Nowy cmentarz grzebalny- poza wsią- założono dopiero w połowie XIX w.

W czasie I wojny światowej, gdy w tych okolicach był front rosyjsko - niemiecki, kościół został częściowo uszkodzony. Odremontował go w 1920r. gorliwy ks. Walenty Mroczkowski. Wtedy - wg projektu architekta Strojka z Krakowa - wykonano główny ołtarz, w którym umieszczono czczony od XVIII wieku obraz św. Anny.

Obrąb

dworek


 
&