Biuletyn Informacji Publicznej
strona główna dziś jest 7 Stycznia, 2013 r, imieniny obchodzą: Lucjan, Julian, Teodor
Warto wiedzieć
Aktualności
Przetargi
Oferty inwestycyjne
Kronika
Publikacje UG Przasnysz
Urząd
Urząd Gminy
Władze
Ogłoszenia
Gmina
Położenie
Historia
Gospodarka
Dane demograficzne
Oświata i kultura
Agroturystyka
Realizowane projekty
Projekty z RPO WM
Projekty z PROW
 
STATYSTYKA
 
 dodaj do ulubionych  mapa serwisu
 galeria     księga gości
 ustaw jako startową
«Aktualności»
Podsumowanie powstańczego projektu

Było i oficjalnie, i patriotycznie, i – zarazem – rodzinnie. W sobotę, 24 listopada, w Bibliotece Gminnej w Bogatem uroczyście podsumowano projekt związany z upamiętnieniem 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, który realizowano wspólnie z gminą Płoniawy Bramura. Projekt, który został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski, stał się przyczynkiem do rozpoczęcia obchodów na naszym terenie tej największej wojny partyzanckiej w Europie w XIX wieku.
Spotkanie z 24 listopada kończyło szereg działań podjętych przez mieszkańców i władze obu zaprzyjaźnionych gmin. Warto przypomnieć, że w ramach projektu „NIE – rozdziobią nas kruki, wrony… Śladami powstańców styczniowych z gmin Przasnysz i Płoniawy Bramura” zrealizowano m.in. piknik historyczny w Bogatem, cykl lekcji dla młodzieży gimnazjalnej w czterech szkołach (w tym w Lesznie, Bogatem oraz w Mchowie), jak również szereg wystaw związanych z upamiętnieniem lokalnych bohaterów obu gmin.
Aby dopełnić całości, organizatorzy przewidzieli spotkanie podsumowujące cały projekt. Na uroczystość stawiło się więc wielu gości. Oprócz wójt Grażyny Wróblewskiej i sekretarza gminy Płoniawy Bramura Kazimierza Białobrzewskiego, którzy pełnili honory gospodarzy, do Bogatego przyjechał m.in. dr Radosław Waleszczak, historyk, dyrektor LO im. KEN w Przasnyszu, radny wojewódzki Benedykt Pszczółkowski, były poseł na sejm Józef Gutowski oraz wielu członków lokalnych organizacji i stowarzyszeń, jak również mieszkańcy obu gmin. Licznie były także reprezentowane szkoły uczestniczące w projekcie – zwłaszcza młodzież z Bogatego i Mchowa.
Sobotnie podsumowanie rozpoczęło się od wysłuchania krótkiej prelekcji dra Radosława Waleszczaka na temat losów bitewnych powstania na północnym Mazowszu. Następnie młodzież z Zespołu Szkół w Bogatem przygotowała piękny program artystyczny o wydarzeniach sprzed 150 lat. Uczniom udało się na chwilę wskrzesić atmosferę tamtych wydarzeń, i to nie tylko z perspektywy samych powstańców, lecz także ich rodzin, które w wielu wypadkach nie doczekały się powrotu z wojny swoich ojców, mężów czy braci… Część oficjalną zakończył efektowny występ orkiestry strażackiej z OSP Bogate, która specjalnie z tej okazji przygotowała program muzyczny złożony z najbardziej znanych pieśni patriotycznych – od czasów zaborów po okres I wojny światowej.
Po koncercie nastąpiła jeszcze bardzo sympatyczna część nieoficjalna – gospodarze zaprosili wszystkich przybyłych do degustacji potraw z „kuchni powstańczej”. Staraniem Klubu Seniora z Bogatego udało się przygotować zestaw potraw nawiązujących do dawnych zwyczajów kulinarnych tego terenu – były zatem i wędliny rodem z XIX wieku, i cały zestaw pierogów, i oczywiście chleby wypiekane na tradycyjnym zakwasie.
Nic więc dziwnego, że goście nie chcieli w ogóle opuszczać  biblioteki w Bogatem i cała uroczystość zakończyła się dużo później niż pierwotnie planowano. Gospodarze jednak nie narzekali, pamiętali bowiem dawną maksymę powtarzaną w wielu polskich rodzinach: Gość w dom – Bóg w dom.

« powrót

 
&